UKRAYNA’DA SÜRESİZ OTURUM SAHİPLERİNİN HAKLARI

Yine her zaman yaptığınız gibi Türk dostlarımıza, Ukrayna’ya gelmeye karar verdiklerinde ilk yapacakları iş, deneyimli, tecrübeli, akıllı Ukrayna’lı bir Avukatla sözleşme imzalamaları gerektiğinin altını çiziyoruz. Dikkat ederseniz hukukçu demiyorum. Ukrayna’da hukukçular, Türkiye’de yapan kişilerle hemen-hemen aynı seviyededir.

     Ukrayna oturum süresiz izni olan Türk Vatandaşları, yasal olarak tüm Ukrayna Vatandaşlarının  haklarına sahip bulunmaktadır. Sadece genel seçimlerde  oy kullanamazlar, belediye meclis üyeliğine seçilemezler, kamu-kurum ve kuruluşlarında yöneticilik yapamazlar. Diğer hakları ise Ukrayna Vatandaşları ile aynı ölçüdedir.

    süresiz izni olan Türk vatandaşlarının vergi miktar oranında da ödeme avantajları vardır. Ukrayna’da  oturum izni olan yabancılar, Ukrayna’lı vergi mükellefleriyle eşit oranda Vergi Kurumlarına ödeme yaparlar. Bu durum yabancılar için avantaj teşkil etmektedir.

     Süresiz oturum izni olan Türk vatandaşları, Türkiye’den Ukrayna’ya gelmek istediklerinde hiç bir şekilde vize almalarına gerek kalmamaktadır.

     Aynı zamanda Ukrayna’da  oturum süresiz izni olan Türk vatandaşları, Ukrayna’da kalış süreleri uzatma, Ukrayna’da oturum izni uzatma vb. gibi uğraşlar içerisinde olmalarına gerek kalmamaktadır.. Ukrayna Devleti hudutları dahilinde ne kadar kalmak isterlerse diledikleri kadar kalabiliyor.

     En önemli konulardan bir tanesi, çalışma izni almadan diledikleri işlerle veya çalışmak istedikleri şirketlerde istedikleri gibi çalışma izni almadan çalışabilmektedirler. 

     Ukrayna için süresiz oturum izni bulunan Türk Vatandaşları, Ukrayna’da hastane hizmetlerinden, ambulans hizmetlerinden sigorta yapılmaksızın yararlanabilirler. 

     Son yıllarda Ukrayna  oturum alarak, Ukrayna’da hiç bir iş yapmayan, kafalarını dinlediklerini söyleyen, dedikodudan, stresten uzak kalmayı yeğeleyen Türk vatandaşları müşterilerimizin arttığını görmekteyiz. Hatta ve hatta Ukrayna’ya neden daha önce gelmedikleri için pişman olduklarını söyleyen Türk müşterilerimizin sayısı azımsanacak ölçüde değildir.

     Ukrayna’da süresiz oturum izni almanın tabi ki; maddi olarak bir artısı vardır.. Ama bu maddi olarak büyük boyutlara ulaşmaz.Ukrayna’da ikamet etmek isteyen kişiler için süresiz oturum izni almak ekonomik  olarak çok fazla yük getirmez. 

     Bu konularla ilgili, Ukrayna’lı güvenilir bir Avukat bularak işlerinizi burada sorunsuz halledebilirsiniz. Ukrayna’da arzuhalcilik seviyesinde bu tür işlere baktıklarını iddia eden Türk’ler var. Siz olun sakın bu kişilerin söylemlerine inanmayın! İnanın bu arzuhalcilerin Ukrayna’da pisliklerini temizlemeye çalışırken, neredeyse başka işlere bakamayacağım. Lütfen 3-5 kuruşa tamah etmeyin. Sonra ”astarı yüzünden pahalıya”  geliyor.