UKRAYNA’DA SAHTE OTURUMLAR

Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşları çeşitli vesilelerle Ukrayna’da oturum süreli veya süresiz izni almak istediklerinde, bilgi edinmek gayesi ile genelde İnternet’in başına geçerek bilgi aramaya başlarlar.

     Çeşitli internet sayfalarına girilip, nasıl Ukrayna’da oturum alınacağı konusunda, yorumlara bakılır. Makaleler okunur, Türk vatandaşlarının konularla ilgili neler yazdıklarına bakılır. Ukrayna’daki Türk Büyükelçiliğinin sayfalarına girilir. Ukrayna T.C. Ticaret Ataşeliği sayfasına girilir vb. bir çok sayfaya girilerek bilgi alınmaya çalışılır.

     Türk vatandaşları bu internet sayfalarında yazılanları okuduktan sonra karamsarlığa düşmektedir.. Her sayfa başka telden, başka makamdan çalmaktadır!!! Bırakınız onun-bunun yazdığını, Ukrayna Türk Büyükelçiliğinin internet sayfasında bile çoğu eksik ve geçmiş zaman kanunları bilgileri mevcuttur. Ukrayna Hükümetinin iptal ettiği formlar ve istekler bile Türk Büyükelçiliği sayfasında kesin olarak istenmektedir!!! (Şahsım olarak, Ukrayna Türk Büyükelçiliğinde görevli arkadaşları internet sayfalarındaki yanlış bilgileri naçizane kendilerine aktarmış olmama rağmen, şu ana kadar yeni bir çalışma yapılmadığını görüyorum.)

      Durum böyle olunca dolayısıyla Ukrayna’da oturum izni konusunda bilgi edinmek isteyen Türk dostlarımızın kafaları karma-karışık olmaktadır. Bu durum böyle bir ortamda gayet normaldir.

     TÜRK VATANDAŞLARININ DİKKATİNE: Ukrayna’da (süreli-süresiz) oturum almak ciddi bir iştir.. Üç kuruşa tamah eden insanların Ukrayna’da ne duruma düştüklerini üzülerek görüyorum. Türkiye’de ikamet eden Türk vatandaşları, gerek telefonla, gerekse internet üzerinden yazışmalarla Ukrayna’da Oturum İzni için Avukatlık şirketimi arıyorlar. Ukrayna’da oturum izni fiyatlarımızı öğrenmek istiyorlar. Şirket yetkililerimiz de hizmet bedelini kendilerine sunuyor. Türk yatırımcı İşadamları konusunda sıkıntı yok. Ciddi işadamları profesyonel düşündükleri için otomatikman Avukatlık şirketimi tercih ediyorlar. Bizi tercih etmeyenler, bazı küçük esnaf insanları ise üç-kuruş için buradaki ”arzuhalcilerle” çalışmayı tercih ediyorlar..(Verdiğimiz fiyat İnanın ya 50 dolar, bilemediniz 100 dolar fazladır)

     Sonra ne oluyor biliyor musunuz???? Bir süre sonra Oturum İzinlerinin sahte olduğunu öğreniyorlar. Bu Türk arkadaşlarımızın çoğu Kiev merkezli Avukatlık Ofisime gelerek, ”Avukat hanım beni bu dertten kurtarın” diyor. Maalesef bu olayları yaşıyoruz. Ukrayna’da her ay ortalama oturumu sahte olan 300 yabancı yakalanıp, ilgili kurumlarca haklarında yasal işlem yapılmaktadır.

     İş bununla bitmiyor!!! Yabancılar sahte evraklarla yakalanınca, pasaportuna deport mührü vuruluyor. Pasaportta ki deport mührünü kaldırmak için mahkemelerde uğraşılıyor. Netice alınamadığı zaman, Ukrayna’da kurmayı düşündüğü iş sistemi çöküyor.      Ukrayna’da iş yapmak ve hayatını burada idame etmek isteyen Türk dostlarım, kesinlikle şunu ifade etmeliyim ki; Ukrayna’ya adımınızı attığınız ilk gün bilgili, deneyimli, güvenilir bir Ukrayna’lı Avukatla anlaşmaya varınız. Ukrayna’da sorun yaşamak istemiyorsanız, lütfen bu yazdıklarımı nazar-ı itibara alınız.