UKRAYNA’DA SAHTE ADRESLER

Yazılarımızın diğer bölümlerinde belirttiğimiz gibi Ukrayna’da oturum almak ciddi bir iştir. Ukrayna’da oturum izni alırken, adres sorunu da yaşanmaktadır. Türkiye’de sizler, mahalle muhtarına veya nüfus müdürlüğüne gidip adrese kayıt olabiliyorsunuz. Ukrayna’da adres konusu bu şekilde olmuyor. 

     Ukrayna’da tuttuğunuz evin sahibi size adres için izin verecek. (resmi kuruluşlara) Çoğu ev sahibi oturum izni için gerekli olan adresi vermek istememektedir. Nedeni de şu; adres için eve kayıt olduğunuz zaman kendi evine sizin ortak olduğunuzu zannediyor. Tabi ki böyle bir şey söz konusu bile değil ama insanlarımızın bazıları bu şekilde düşünüyor maalesef.

     Durum böyle olunca Türk vatandaşları anlaştıkları bazı ne üdüğü belirsiz insanların ağına düşüyor. 200-250 dolar vererek adres satan yerlerden adres temini cihetine gidiyor. Ve adresi satın alıyor. Son olarak da Ukrayna’da Oturum İznini cebine sokuyor. Oturumu cebine koyan Türk dostumuz seviniyor. Yasal kakka kavuştum diye.

     Asıl sorun bundan sonra başlıyor. Satın alınan adresi Resmi kurum onaylıyor. Aradan bir süre geçiyor, (genelde 1-2 yıl) Türk vatandaşının Ukryana’da oturum adresi sahte olduğu veya 2 odalı bir evde 100-150 kişinin yaşadığı evde kayıtlı olduğu gözüküyor. Yetkili kurumlar gerekli işlemleri başlatıp, yeterli olmayan adresleri verenleri ve alanları aramaya başlıyor. Lafı fazla uzatmayalım. Tabi ki; sorunu olan her Türk’ün yaptığı gibi bu arkadaşlar yine Avukatlık ofisime gelerek sorunlarının çözülmesi noktasında bizlerden yardım talebinde bulunmaktadırlar. Dikkat ederseniz yumurta kapıya dayanınca benim ofisime geliyorlar. İnanın ben bu insanlara yine de yardımcı oluyorum. Yapım gereği, insanların üzülmelerine seyirci kalamıyorum.

     İnanın Türk Dostlarımızın başlarına gelen problemlerin çoğu 3-5 kuruşa tamah ederek, Ukrayna’da işlerini ciddi insanlara yaptırmamaktan kaynaklanmaktadır. Bazı Türk vatandaşları Çakallarla çalışmayı tercih ettikleri için başları devamlı dertten kurtulmamaktadır. 

      Sevgili dostlar, Ukrayna’da iş yapmak, para kazanmak gerçekten zevklidir. İşini hakkıyla, dürüstçe ve profesyonelce yapan her müşterim ülkemde para kazanmaktadır.

      Her ortamda söylüyorum. Burada da tekrar etmede fayda görüyorum. Ukrayna’da iş hayatına atılmak isteyen her ciddi Türk Firması, Ukrayna’ya adımını attığı ilk günden itibaren akıllı, güvenilir ve deneyimli bir Ukrayna’lı Avukatla temasa geçmelidir. Dikkat ederseniz hukukçu demiyorum. Ukrayna’daki hukukçular, Türkiye’deki arzuhalcilikyapanlarla aşağı-yukarı eş değerdedir. Ukrayna’da oturum almak ciddiyet ister.