UKRAYNA’DA ŞİRKET YÖNETİMİ

Ukrayna’da şirket kurma yönünde en büyük yetki organı Yönetim Kurullarıdır. Şirketlerin yönetim kurulu toplantıları, Şirketlerin kurucularının yüzde 50’sinin katılımıyla gerçekleşir. Kurucu toplantılara kendi katılabilir veya Ukrayna’daki Avukatına vekalet vererek, avukata kendisini toplantıda temsil ettirebilir. Yönetim kurulu üyelerinin şirkette ne kadar hisseleri varsa, oy oranları da bu ölçüdedir. Ukrayna’da Limited şirketlerinin  yönetim kurulu toplantıları 1 yıl içerisinde en az iki defa yapılmaktadır. Toplantı için Şirket yönetim kurulu üyelerinin oy oranı yüzde 20 oranına ulaşırsa, Yönetim Kurulu Toplantıları her zaman gerçekleşebilir. Böyle bir durum olduğunda en az 30 gün önce Şirketin Yönetim Kurulu üyelerine önceden haber verme zorunluluğu vardır. Gerçekleşecek toplantılarda çoğunluk oylarının vereceği karar geçerli olur. Ukrayna’da şirket kurma ciddi bir iştir…

     Kiev’de katıldığım bazı ekonomi içeren toplantılarda, şirketlerin başarısız olmasının ana nedeninin ne kar, ne de müşteri kaybının olduğu düşünülmemektedir.. Asıl ve gerçek sebebinin ise, şirketlerin nakit ini  iyi derecede yönetemediği için başarısız olduğu üstüne basa-basa ifade edilmektedir. Bana göre Ukrayna’da şirketler, (özellikle yabancı şirketler) insanlar gibi planlı olmak mecburiyetindedir. Her bireyin temel ihtiyaçları vardır. İnanınız ki; şirketlerinde temel amacı varlıklarını uzun süre devam ettirmektir. Oluş nedenini sürdüremeyen şirketler için paranın da, cironun da hiç bir anlamı inanın yoktur. Bu şekilde düşünüldüğünde hem kendinizin, hem de şirketinizin temellerini sağlam atmış olursunuz. Ukrayna’da şirket kurma da sağlam olmalıdır.

     Ukrayna’da yabancıların kurduğu şirketlere şöyle bir baktığımızda, maalesef bir çoğunun ne yazık ki, ezbere iş yaptığını görmekteyim. Hemen-hemen hiç kimse, (bazı şirketleri tenzi ederim) şirketlerinde bütçesini ortaya koyup iş yapmıyor. Dolayısıyla yıl sonu olduğunda belli bir bütçe ile hedef koyulmadığı için başarılı olma şansı zayıflamış oluyor.Yıl sonu itibariyle, kar’ada-zararada ”Allah Bereket Versin” diyerek ilerlemeye çalışılmaktadır. İnanınız, Ukrayna’da bu şekilde şirketlerin başarılı olma şansı yoktur. Kendi müşterilerimden Örnek vermek istiyorum. Bütçeli, dürüst, akıllı, işi bilen her Türk Vatandaşı müşterim inanın Ukrayna’da para kazanmaktadır. Ukrayna’da şirket kurma 4-Dörtlük’lük olmalıdır.

     Ukrayna’da son yıllarda özellikle yabancıların düşüncesinde olan, ”çabuk nasıl para kazanabilirim, Köşeyi nasıl dönebilirim, çok çabuk zengin olmak gibi ucu açık olan düşünceler içerisinde bulunmaları, sonlarının başlangıcı olarak nitelendiriyorum. Evet 90’lı yıllarda Ukrayna’da büyük bir para kazanma potansiyeli vardı. Büyük bir tüketim toplumu vardı. Ukraynalı vatandaşlar o yıllarda her şeyi istiyordu. İsterken de kalite aramıyordu!!!  Kısacası Ukrayna’da her şeye çok büyük talep vardı. Ama artık o devir ve anlayış sona erdi. Ukrayna’da şirket kurma ve çalıştırma önemli bir hal aldı.

     Ukrayna’da faaliyet gösteren yabancı şirketler artık müşteri memnuniyetini de ön plana çıkararak, rekabet gücü olmayan şirketlere ağır darbeler vurmaktadır. Ukrayna’da şirket kurma önemli. Sözümün özeti şu; Ukrayna’da şirket yönetimini doğru, dürüst, ilkeli, planlı, bütçeli yapan her insanoğlu para kazanmaktadır.