UKRAYNA’DA ŞİRKET SERMAYESİ VE SERMAYE DEĞİŞTİRİLMESİ

Ukrayna’da şirket hukukunda sermaye artırımı yasal yönden ayrıntılı bir şekilde ihtiva etmesinin yanında uygulamada şirketler açısından hukuki sorun ve büyük ölçekli problemlerin yaşanabileceği bir alandır. Ukrayna’da şirket kurma sermayelerinin artırımında, artırımın iç kaynaklardan veya şarta bağlı olarak, gerçekleştirileceğinin ön görülmesi ve düşünülen artırım türü açısından gerekli hukuki prosedürleri uygun şekilde ihtiva edilmesi, şirketler açısından çok fazla önem arz eden bir konudur. Hukuki açıdan teknik bir yetenek gerektiren ve bu niteliklere sahip olan sermaye artırımı konusunda, Ukrayna’da kurumsallaşmış şirketlerden, işi bilen, güven duyulan, çözüme odaklı, uzmanlaşmış, ”Ticaret Hukuku Avukatı” vasıtasıyla yabancı şirketlerin buralardan danışmanlık hizmeti almalarını önemle tavsiye ederiz. Kiev’de bulunan Avukatlık şirketimizin çalışanları ve ben (Ticari Hukuk) Avukatı olarak Türk müşterilerimize, Ukrayna’nın hangi bölgesinde olursa olsun her konuda olduğu gibi Ukrayna’da şirket kurma işinde hizmet vermekteyiz.

     Ukrayna’da şirket kurma ve Limited Şirketi: Ukrayna’da Limited şirketinin sermayesi sınırsızdır. Türk parasıyla 200 kuruş tutarında bile olsa şirket kurabilirsiniz.  Ukrayna’da şirket kurucularının sorumluluğu, şirketteki payı kadar sorumludur. (örnek vermek gerekirse; 10 dolar şirkette payı var ise, 10 dolar oranında sorumluluğu vardır.)

     Ukrayna’da şirket kurma sermayesi, tüm payları ödedikten sonra şirket paylarını yükseltebilmektedirler. Bu aşamada şirketlerin sermayesi de azaltılabilmektedir. Ancak, kreditörler itiraz etmezler ise!!! Ukrayna’da şirket sermayesini azaltmak için veya yükseltmek için şirket kurucularının toplantıya çağırılması gerekmektedir. Bu aşamada Ukrayna’daki Devlet Resmi Dairelerine onaylatmak zorunluluğu vardır. Devlet kurumlarına verilen bu evraklar teslim alındıktan 3 ay sonra yürürlüğe girmektedir. Şirket kurucusu bir yere borçlandı ise, İCRA şirket kurucusunun mallarına el koyabiliyor. Ancak bu kurucunun malları borcu ödemeye yetmiyorsa, bu durumda şirket icraya veriliyor ve kurucunun şirket payları sona eriyor. Ukrayna’da şirket kurma ciddi iştir.

     Ukrayna’da Anonim Şirketlerinin kuruluş sermayeleri en az 1 milyon 722 bin 500 grina olmalıdır. (yaklaşık 65 bin dolar) Türk Vatandaşları Ukrayna’da Anonim Şirket kurmamaktadırlar. Yabancılar için en uygun şirket türü Ukrayna’da şirket kurma Limited Şirketidir.

     Ukrayna’daki Türk vatandaşlarına, şirket kurulum aşamasından başlayarak, Ukrayna’da ticaret faaliyetlerinin devam ettiği en son noktaya kadar, Kiev Merkezli Avukatlık büromuzda hizmet vermeye devam ediyoruz.