UKRAYNA’DA ŞİRKET MÜDÜRLERİ

Ukrayna’da şirket bir veya daha çok gerçek veya tüzel kişi tarafından bir ticaret ünvanı altında kurulan kurumlardır.

      Şirket Organları: Ukrayna’da şirket kurma yöntemiyle Limited şirketlerin kanunen zorunlu olan iki organı vardır. Bunlar tüm Limited şirket ortaklarından oluşan genel kurul ile esas sözleşmeyle belirlenen veya genel kurul kararıyla atanan müdür veya müdürlerden oluşan müdürler kuruludur.

     Limited şirketin yönetim ve temsili, müdür sıfatını taşıyan bir veya birden fazla ortağa veya tüm ortaklara ya da üçüncü kişilere müdürlük verilebilir. Ukrayna’da şirket kurma önemlidir. Şirket müdürleri tesbitide bir o kadar önemlidir.

     Ukrayna’da kurulan şirketlerin tüm faaliyetlerinden sorumlu kişi ”şirket müdürü” dür. Bu konu çok hassas olduğundan üzerinde ehemmiyetle üzerinde durulması ve güvenilir olması mecburiyeti vardır. Ukrayna’da şirket müdürleri, vekaletnamesiz şirketi temsil edebilmektedirler. Bütün şirketin faaliyetlerinden tek sorumlu olan şirketin müdürüdür. Dolayısıyla  sorumluluk tam anlamıyla şirket müdürlerinindir. Ayrıca Şirket müdürü, Ukrayna’daki banka hesapları, taşınır-taşınmaz mallar, şirket müdürlerinin yönetiminde oluyor. Ukrayna’da şirket kurma çok önemlidir. İstedikleri zaman mal-alıp, satabilirler!!! Dolayısıyla Ukrayna’daki şirketlerine müdür tayin edecek Türk vatandaşlarının çok dikkatli olması gerekmektedir. Şirket müdürleri kesinlikle güvenilir kişilerden seçilmelidir. Avukatlık şirketimiz her konuda olduğu gibi, bu konuda da Türk vatandaşlarına 4-DÖRTLÜK hizmet vermektedir. Ukrayna’da şirket kurma işlerini titizlikle yapıyoruz. Gerektiğinde geçici müdürde buluyoruz.

     Şirket ortaklarından bir tanesinin çalışma izni alıp, müdürünün o olmasını müşterilerimize tavsiye ediyoruz. Türk Vatandaşlarının bu konularda 3-5 kuruş fazla para ödemekten kaçmaması gerekmektedir. Hiç kuşkunuz olmasın, bizler-sizlere doğru yolu gösteririz. Tekrar etmekte yarar görüyorum. Ukrayna’da şirket müdürünün kanuni hakları tamdır. Tek sorumludur. Onun içindir ki; Türk vatandaşları çok dikkatli olmalıdır. Ayrıca Ukrayna’da şirket kurma işlerinde de dikkatli olmalıdır.

     Bu konu ile ilgili Ukrayna’da en çok karşılaştığım sorunlardan bazıları şöyledir!! Ukrayna’da güvenilir olmayan bazı şirket müdürleri, (Türklerin kendilerince tespit ettikleri) Türk vatandaşı işadamlarını üzülerek belirtmeliyim ki, kandırdıklarını görmekteyim. Halen şu anda bazılarının mahkemeleri devam etmektedir. Güvenilir olmayan bu şirket müdürleri, şirket hesabından para çalma, mal-çalma ve satma, bir başka şirket kurarak, Türk şirketlerinin mevcut mallarını ve paralarını kurduğu şirkete aktararak sahtecilik yapmak, arsalar, gayrimenkuller satmak olarak sayabiliriz.

     Daha sonra bu kötülükleri  yapan  şirket müdürleri ortadan kaybolmaktadırlar. Bu şirket müdürlerinin hemen-hemen çoğu Ukrayna Vatandaşı değildir. Türklere yakın olan ülkelerin vatandaşlarıdır.

     Yazının başında da belirttiğim gibi Ülkemde Ticaret yapacak Türk Vatandaşlarına tavsiyem, kuracakları şirketlerin başlarına güvenilir bir müdür bulmalarıdır. Avukatlık şirketim Türk vatandaşlarının bu konuda da mağdur olmamaları için dürüst, ilkeli, güvenli bir şekilde sizlere hizmet vermekten mutluluk duymaktadır.