UKRAYNA’DA OTURUM ÇEŞİTLERİ

Ukrayna’da oturum almanın 2 (iki) çeşidi vardır:

     1)Ukrayna’da  oturum süreli alınması;

     2)Ukrayna’da  oturum süresiz alınması.

     Ukrayna Mevzuatı ve Uluslararası sözleşmeler tarafından öngörülen durumlarda, Ukrayna’da devamlı olarak, (süresiz oturum) hakkını elde etmiş olan Türk vatandaşları çalışma izninden kesinlikle muaf tutulmaktadır.

    Ukrayna’da geçici ikamet tezkaresi (süreli oturum) konusunda yasal düzenlemelerin yapılması konusunda ciddiye alınacak bir biçimde çalışmaların yapıldığını ifade edebiliriz. (Şu an itibariyle sözü geçen belgeler bir genelge yazısıyla hayata geçirilmektedir) Bu nedenle Ukrayna İçişleri Bakanlığı tarafından Bakanlar Kurulu kararnamesinde taslak çalışması yapılmış, onay almak için ilgili makamlara iletilip dikkat çekilmiştir. Ukrayna Dış Ticaret Kanununun 5. Maddesine gereğince, Ukrayna Ekonomi Bakanlığı tarafından yayınlanan ‘’Yabancı Şirket Temsilcilerinin Kaydına Dair Yönetmelik’’ Çerçevesinde, 16.ncı maddesinde belirtilen, temsilciliklerde görevli yabancılara Dış Ticaret Bakanlığı tarafından Ukrayna’yı top yekün içine alan ve geçerli bulunan hizmet kartları düzenlenmesi öngörülmüştür. Ukrayna Ekonomi Bakanlığında kayıtlı yabancı şirket temsilcileri görevlilerine hizmet kartlarının şekli, 10.06.2007 tarih ve 179 sayılı kararname ile kesin olarak onaylamıştır. (Ukrayna Adalet Bakanlığınca 25.06.2007 tarihte ve 731/13998 sayı numarasıyla kayıt altına alınmıştır). Yabancı din görevlileri, okutmanlar, iki yıldan kısa süredir Ukrayna vatandaşıyla evli Türk vatandaşları için de, Ukrayna’da süreli oturumu olan ikamet eden veya geçi olarak süreli oturumu olanlar içinde, yabancılara uygulanan kural ve düzenlemeler geçerlidir…

    İnternet sitelerde konu ile ilgili araştırmalar yapmak istediğinizde, kafalarınızın nasıl karıştığını tahmin edebiliyorum.. Her kafadan abuk-subuk şeyler yazılarak sizleri olumsuz etkilenmelerinize sakın bakmayın. Ukrayna’da işinizi ehli biri yapıyor ise sorun yok demektir. İşleriniz sorunsuz olarak gerçekleştiğini göreceksiniz. Tabiki bu hizmetinde bir ekonomik bedeli olacaktır.

    İnternete süreli veya süresiz Ukrayna’da oturum alma konusunda bir çok yazı mevcuttur. Bunların çoğu gelişen zaman içeresinde gerçekciliğini kaybetmiştir. Bu mevzuda bir çok konu yasal kanunlar çerçevesinde değişime uğramıştır. Yazılarımda üstüne basa-basa belirttiğim gibi Türk vatandaşlarının Ukrayna’ya ayak bastıkları an, güvenilir, işinde uzman bir Avukatla temasa geçmelerini şiddetle öneriyorum… İş hayatınızda ve normal hayatınızda Ukrayna’da problem yaşamak istemiyorsanız bunu kesinlikle yapmalısınız….

   Ukrayna’da  oturum  süresiz alanlar ömür boyu Ukrayna’da oturma hakkına sahip olurlar.

   Ukrayna’da  oturum  süreli (1 yıl) genelde süreli oturum bir yıllık veriliyor. Fakat geçerli sebepler gösterilerek her yıl uzatılmaktadır.