UKRAYNA’DA KALMA SÜRELERİNİN UZATILMASI

Türk dostlarımıza her zaman olduğu gibi yine acizane uyarıda bulunmak istiyorum…Ukrayna’da iş hayatına atılmaya veya başka nedenlerden dolayı Ukrayna’da yaşamaya karar verdiğiniz ilk gün ülkemde güvenilir, tecrübeli,  işine vakıf olan bir avukat ile anlaşma yapmanızı şiddetle önermekteyim… Bu önerimi dikkate almayan Türk vatandaşlarının bazılarının Ukrayna’da ne duruma düştüklerini de bilmekteyim…

     Vizesi olmayan veya kısa vadeli vizesi (C) bulunan Türk vatandaşlarının Ukrayna’da en fazla kalma süresi 180 gün uzatılmaktadır. Ukrayna’da hastalanma, hamile kalma, doğum yapma, hastalanan akrabaya bakma, miras işlemlerinin takibi, Ukrayna oturma  izni alınması için resmi kurumlara müracaat etmek, vatandaşlık başvurusu yapmak. Genel olarak bu sebeplerden dolayı (evrakların eksiksiz olması gerekmektedir) Ukrayna’da kalma süreleri uzatılmaktadır.

   Transit vize ile Ukrayna’ya giren Türk vatandaşlarının Ukrayna’da kalma süreleri de uzatılabilmektedir. Kaza, hastalanma, doğal afetlere maruz kalan Türk vatandaşları uzatmadan yararlanmaktadır. Kaza yapan ise tamir-onarımı bitine kadar kalma süreleri uzatılmaktadır.

   Uzun vadeli vize (D vize) Ukrayna’da uzatabiliyoruz. En fazla bir ay uzatılır.  D vize Ukrayna oturma alması için verilir. D vizesinin süresi 90 gündür. Eğer bu 90 gün içeresinde  önemli sebeplerden dolayı  Ukrayna oturma izni almayı gerçekleştirememiş Türk vatandaşlarının önemli sebepleri var ise bir ay daha Ukrayna’da uzatılması imkanı vardır.

   Türk vatandaşlarına verilen Ukrayna  oturma izni süreli izinlerinin uzatma hakkı vardır. Ukrayna oturma izni uzatmak için süreli oturumunun bitiş tarihinden 15 iş günü önce uzatma başvurusunu resmi kuruma vermek zorundadır. Türk vatandaşları bu 15 iş günlük süreyi geçirirlerse, evraklarının tamamlanması yönünde çok güçlük çekerler… En azından Türkiye’ye gidip D vize almak zorunda kalırlar. Dolayısıyle bu 15 iş günü uzatma süresinin geçirilmemesi gerekmektedir…

    Avukatlık şirketim Ukrayna’da iş hayatına devam etmekte olan Türk müşterilerimize Ukrayna oturma izni uzatma işlemlerinin yapılmasına 15 iş günü kala uyarı vererek, işlemlerini sorunsuz çözmektedir.

    Ukrayna’da iş hayatında bireysel ve kurumsal müşterilerimize, müvekkilerimize etkin çözüm üretebilmek adına tüm çalışma alanlarında sektörel bilgi ve deneyim edinmenin, analizin, kesinlkle sistemli ve detaylı çalışmanın önemine inanıyoruz. Bu sebeple Avukatlık bilgisi, tecrübesi ve titizliği ile iş adamı yaklaşımını birleştirerek, sonuca en hızlı ve sağlıklı şekilde ulaşmaya kendimize şiyar edindik.

   Türk müşterlerimizin memnuniyetine odaklı Avukatlık şirketim Argumentum Ukrayna’da (Kiev’de) özel bir ofis olarak faaliyetlerine devam etmektedir.