UKRAYNA’DA ÇALIŞMA İZİNLERİNİN UZATILMASI

     Ukrayna’da çalışma izni almaya hak kazanan Türk vatandaşları diledikleri sürece çalışma izinlerini sınırsız uzatma hakları vardır. Her yıl ilgili resmi kuruma bir dilekçe sunarak çalışma izinlerinin uzatılmasını sağlayabilirler.

     Ukrayna’da Çalışma izinlerinin uzatılması için bitiş tarihinden 20 (yirmi) gün önceden resmi kuruma müracaat edilmesi gerekmektedir. Başvuru süresi kaçırıldığı zaman çalışma izni evrakları sil baştan yeniden düzenlemek gerekmektedir. Tüm ödemelerin yeniden yapılması gerekmektedir. (Türk müşterilerimin Çalışma izinlerinin uzatılma zamanı geldiğinde bizzat telefonla arayarak bilgi vermekteyim) Ukrayna’da çalışma izni aldıktan sonra, uzatma işlemleri kolay gerçekleşmektedir.

     Türk işadamlarını ve Ukrayna’ya gerçek anlamda yatırım düşüncesi olan yatırımcıları ayırarak, (evet onları ayırıyorum çünkü işadamları direkt benimle iletişim kuruyor. Sıkıntı yaşamıyorlar)  Ukrayna’ya gelmeyi düşünen Türk vatandaşlarına bilgi notu olarak kendileri ile şunları paylaşmak istiyorum!!! 

     Küçük ölçekli  yatırımcılar, Ukrayna’da bir iş yapmaya karar verdiklerinde ilk yaptıkları şey, ”Ukrayna’da tanıdıkları” biri ile görüş-alışverişinde bulunuyorlar. Ukrayna hakkında bilgi alıyorlar. Yapacakları iş konumu ile ilgili bilgi alıyorlar vb. Buraya kadar bir sıkıntı yok. 

     Sıkıntı bundan sonra başlıyor.

     Konu geliyor Ukrayna’da şirket kurmaya, Ukrayna’da çalışma izni almaya, oturum izni almaya. İşte burada sorunlar başlıyor. 

     Yatırımcının, Ukrayna’da bulunan Türk arkadaşları, Ukrayna’da şirket kurmanın, Ukrayna’da çalışma izni almanın, oturum almanın çok kolay olduğunu, buna benzer abuk-subuk düşünceleri Ukrayna’ya yatırım yapacak Türk vatandaşının aklına sokuyor!! Daha sonra Türk yatırımcı bilgisayarında internet sayfalarında dolaşıyor. İnternet sayfalarına baktıkça aklı tamamen karışıyor!! Sonunda 3 kuruş ucuza işlerini arzuhalci seviyesinde olan insanlara yaptırıyor. Çoğunun evrakları sahte çıkıyor. Ben bunları görüyor, yaşıyorum. İşlerinin arap-saçına döndüğünü anladıklarında benimle iletişime geçip Avukatlık şirketime geliyorlar. Yardımcı olmamı istiyorlar. Tabi ki; yardımcı oluyorum. Sorunlarını gideriyorum..

     Ukrayna’ya yatırım yapacak Türk vatandaşlarına sesleniyorum!!! ”Onun-bunun söylediklerine kesinlikle nazar-ı itibara almayın.” Ukrayna’da güvenilir, işinin uzmanı olan Avukatlarla (avukat diyorum çünkü, Ukrayna’da hukukçu demek Avukat anlamına gelmiyor) işlerinizi çözüme kavuşturunuz.

     İşinizi Ukrayna’da 3 kuruş ucuza yaptıracağım diye sonradan kötü duruma düşmeyin. Ukrayna’daki Türk arkadaşlarınızla iş konusunda fazla içli-dışlı olmayın. Ukrayna’da yasal işlemleri yaptırırken işi bilmeyenlerden fikir almayın. Burada ki, sorunlarınızla ilgili olarak, iş konularınızda dahil, Ukraynalı Avukatınızla bire-bir görüşün.

     Bu uyarıları yapıyorum çünkü, bazı Türk vatandaşlarının Ukrayna’da bu konularla ilgili ne duruma düştüklerini görüyorum.

     BİLGİNİZE…..