UKRAYNA’DA ÇALIŞMA İZİNİ SAHTE OLUR MU? 

Maalesef oluyor… Özellikle 3 kuruşu düşünüp te, daha ucuza iş yaptırmak isteyen ve sonra ”hüsrana” uğrayan Türk Vatandaşlarının durumlarını üzülerek görüyorum. 

     Bu konu ile ilgili Ukrayna’da yaşanan bazı gerçek olayları sizlerle paylaşmak istiyorum!!! Bir Türk Vatandaşı, Kiev’deki Avukatlık Ofisime gelerek, Ukrayna’da çalışma izninin” sahte olduğunu, bu durumu düzeltmem için yardımcı olmamı istedi. Konuşmamızda Ukrayna’da çalışma iznini alırken çok enteresan, bir o kadar da komik durumdan bahsetti!! Sizlerle paylaşmak istiyorum. Sakın yanlış anlamayın bu masal değil.  (Konunun muhatabı olan Türk müşterimden ismini yazmamak kaydıyla izin aldım)

     Saf, tertemiz Türk vatandaşı Ukrayna’ya geliyor. Tek amacı var, Ukrayna’da ticaret hayatına atılıp para kazanmak. Ukrayna’da yaşayan bir Türk arkadaşının vasıtasıyla, onun tabiriyle ”çakalların” eline düşüyor. Ukrayna’da hiç bir yetkisi ve vasfı olmayan bir şirketi bir yerlerden buluyorlar!!! Bu şirket 3 gün içinde Ukrayna’da ”çalışma izni”  aldığını ifade ediyor. Konuşup fiyat konusunda da anlaşıyorlar. Bizim Türk dostumuz bir-tık daha ileri giderek, ”banaUkrayna’da çalışma iznini 1 gün içinde verirseniz, size şu kadar daha para veririm” diyor. (bu arada yanında bulunan Türk arkadaşı, ”burası Ukrayna, burada parayla her şey olur” diyor) Tabi ki; şirket görevlisi ”hay-hay” diyor. 1 günün sonunda güle oynaya ”çalışma iznini” cebine koyuyor. Buraya kadar her şey normal. Alan razı, veren razı!!!

     Daha sonra Türk vatandaşı dostumuz Ukrayna’da oturum almaya karar veriyor. Bir Türk Vatandaşının Ukrayna’dan oturum alabilmesi için, Türkiye’ye gidip Ukrayna Büyükelçiliği veya Konsolosluk makamından ”D VİZE” alması gerekmektedir. Türkiye’de Ukrayna Konsolosluğuna ”D VİZE” almak işin müracaatta bulunuyor!!!

     Tabi ki; Ukrayna Konsolosluğunda Türk vatandaşının çalışma izni bilgileri bilgisayar ortamında gözükmüyor!!! Dolayısiyle Türk vatandaşımız evraklarının sahte olduğunu Türkiye’de öğrenmiş oluyor.

     İnanınız, biz bunları yaşıyoruz ve görüyoruz. Türkiye’deki Ukrayna Büyükelçiliğinden veya Ukrayna Konsolosluğundan Türklerin çalışma izinlerinin sahte olup-olmadığı hemen öğrenilebiliyor.

     Biz bu Türk arkadaşla sahte çalışma izni almadan önce bilgisayar ortamında yazıştık. Ukrayna’da çalışma izni ile ilgili hizmet bedeli olan fiyatımızı kendisine aktardık. Bu Türk arkadaşımız çalışma iznini çok-çabuk istiyordu. Kendisine Ukrayna’da çok kısa sürede çalışma izninin alınmasının imkansız olduğunu söyledik. Bizi nazar-ı itibaraalmadı!!! Kendi istediği yolda ilerledi ve sonuç ortada. Arkadaş kurbanı oldu. (Ukrayna’da çalışma izni alınmasının yasal süreleri var)

     Kiev merkezli avukatlık ofisime ”arkadaş kurbanı olan” Türk vatandaşı geldi. Ukrayna’da çalışma ve oturum izni almak için bizimle anlaştı. Arkadaşımızın işlerini yasal çerçevede ve makul olan en kısa sürede tamamladık. Şu anda Kiev’de işinin başında hayatını huzurlu bir şekilde idame ettirmektedir. Şimdi sütü inanın üfleyerek içiyor. 

     Değerli Türk dostlarımız, Ukrayna’da sorun yaşamak istemiyorsanız, burada ilk yapacağınız iş, Ukrayna’da iyi bir avukatla anlaşma yapmanız olacaktır. Sorun yaşamak istemiyorsanız bunu yapmak zorundasınız.