UKRAYNA’DA AVUKAT VE HUKUKÇU AYNI ŞEY DEĞİLDİR

Ukrayna’ya iş yapmak ve hayatını idame ettirmek için gelen Türk dostlarımız, Ukrayna’da avukat mesleğini, Hukukçularla aynı seviyede olduklarını zannetmektedirler. Bu durum Türkiye için doğru olabilir. Ukrayna’da avukatla – hukukçunun aynı işleri yaptığını sanmak Ukrayna için geçerli değildir. Ukrayna’da durum böyle değildir. Ukrayna’ da avukatlara özel statüler verilmiştir. Hukukçular ise Ukrayna’da, Türkiye’deki arzuhalcilerle hemen-hemen eşit seviyededir. Ukrayna’da avukatlara dava takibi için vekaletname, apostil, tercüme gibi evraklara gerek yoktur. Avukatlardan bu belge istenmez. Dolayısiyle bu belgeler hem pahalı, hem de zaman kaybını içerir.

    Ukrayna’da avukat olmak zor zanaattır. İşi bilmek, beyin kazanımlarını yerinde kullanabilmek önemlidir. Ukrayna’da hukukçuların böyle bir zorunlulukları yoktur. Çoğunun sorumlulukları dahi yoktur. Ukrayna resmi kurum ve kuruluşlarından bu kişilerin bilgi almaları imkansızdır. Çünkü yasalar buna müsaade etmemektedir.

   Ukrayna’da avukat, resmi dairelerden,  özel kurum ve kuruluşlardan istedikleri bilgileri beş gün içinde yazılı olarak avukatlara verme zorunluluğu vardır. Dava aşamasında ki kanıtları toplamasında çok büyük faydası vardır. Ukrayna’daki hukukçular resmi dairelerdeki (kamu-kurum ve kuruluşları) kanıtları toplayamazlar. Çünkü hukukçuların böyle bir istek yapma hakları yoktur. Ayrıca yetkileri de yoktur. Ukrayna’da hukukçuların polise karşı savunma hakkı yoktur, nezarethanelerine giremezler, hapishanelere girmeye yetkileri yoktur.

     Ukrayna’da avukat mükemmel olmak, sadece müşterilerini başarı ile temsil etmek, girdiği davalarda yüksek sonuçlar almak gibi özelliklerden daha fazlasını gerektirdiğini söylemek istiyorum. Avukatların çok eski tarihlerden bu yana toplumlarda barış ve düzeni korumak gibi ek faaliyetleri vardır. Hatta bu faaliyetler günümüzde avukatlar ve toplum tarafından misyon olarak görülmüş durumda.

   Yani, “mükemmel avukat olmak” için standart avukatların dışında ek nitelik ve becerilere sahip olmanız gerekir. Aslında avukatlar hakkında şu niteliklere sahip olursanız mükemmel bir avukat olursunuz demek çok doğru bir ifade değildir. Ancak her meslekte olduğu gibi avukatlıkla da bazı yeteneklere sahip olmamız bizleri daha başarılı ve onurlu kılacaktır. Örneğin, fiziksel olarak yeterli olmayan bir sporcunun başarılı olması çok zordur. Benzeri şekilde okumaktan ve insalıktan nefret eden bir kişinin de mükemmel bir avukat olması bir az zor durum olsa gerek.

   Yazılarımda üstüne basa-basa belirttiğim gibi Ukrayna’da iş hayatını ve yaşamını idame ettirecek Türk dostlarımıza ilk önce Ukrayna’da avukat ile (dilini anlayabilen)  anlaşmalarını öneriyorum. Göreceksiniz hiç üzülmeden, büyük bir memnuniyet içinde işleriniz çözüme kavuşacaktır.