UKRAYNA OTURMA İZNİ İPTAL SEBEPLERİ

Her zaman, her yerde söylediğim gibi şu cümleleri tekrar etmekte fayda görüyorum. Her Türk vatandaşı, Ukrayna’ya iş yapmak ve hayatını Ukrayna’da sürdürmek istiyorsa, deneyimli, işi bilen bir avukatla anlaşmaları gerektiğini üstüne basa-basa ifade etmeye çalışıyorum. (Dikkat ederseniz hukukçu ibaresini kullanmıyorum. Ukrayna’da hukukçular, Türkiye’de çalışan ‘’Arzuhalci’’ seviyesinde olan kişilerdir. Mahkemelerde vb yerlerde temsil hakları bulunmamaktadır. Türk vatandaşlarının çoğunluğu Ukrayna’da Avukat ile Hukukçuyu aynı seviyede telafuz etmektedir. Bu kesinlikle doğru değildir)

     Türklerin Ukrayna  oturma izni (süreli) iptali: Sahte veya  geçersiz olan veya sahte bilgileri taşıyan Türk vatandaşları Ukrayna  oturma izni aldılar ise bu Ukrayna yasaları gereğince Ukrayna oturma izni iptal sebebidir.

   Süreli oturumunu Ukrayna’da faaliyet gösteren bir şirket üzerinde alan Türk vatandaşları, çeşitli sebeplerden dolayı bu şirkette çalışmalarını sonlandırırsa ve bu şirket yöneticileri Türk vatandaşının çıkışını vererek, gerekli Resmi kurum ve kuruluşlarda bildirirse Ukrayna oturma izni iptal olur.

   Ukraynalı bayanla evli olan Türk vatandaşı, evlilikleri 2 yıl doldurmamış ise, çeşitli sebeplerden dolayı karısının Ukrayna’daki resmi kurum ve kuruluşlara itirazı halinde elinde bulunan Ukrayna  oturma izni (süreli) iptal ettirebilir.

   Ukrayna’daki ceza kanunlarına göre Türk vatandaşının hapis cezası var ise, Türk vatandaşının Ukrayna devleti tarafından ‘’deport’’ edildikten sonra oturumunu elinden alınır. Bu aşamada Ukrayna’daki resmi kurumların ‘’deport’’ ettiği Türk vatandaşının 1 ay süre içeresinde Ukrayna mahkemelerine itiraz etme hakları vardır. Deport edilen Türk dostlarımız bu bir aylık süreyi geçirmez iseler, bu durumda yardımcı olup, işlerini cözüme kavuşturuyoruz.

   Türk vatandaşlarıın Ukrayna  oturma izni (süresiz) iptali:  sahte veya geçersiz olan, veya sahte bilgileri oturumunda taşıyan Türk vatandaşlarının süresiz oturumları iptal olur.

   Ukrayna ceza kanunlarına göre mahkeme 1 yıldan  fazla Türk vatandaşının ceza verilmişse süresiz oturum kesinlikle iptal edilir. Mahkeme kararı yürürlüğe girdi.

 Yabancılarla ilgili bir Türk vatandaşı yasal mevzuatı ihlal ettiği taktirde oturumu geri alınır.

Ukrayna Devletine karşı tehlikeli eylemler yaptı ise, (terör vb) Ukrayna süresiz oturma izni geri alınır.

   Ukrayna vatandaşlarının sağlık haklarını tehlikiye sokan (AİDS, verem vb) Türk vatandaşlarının süresiz oturumları iptal edilir.

    Süresiz oturum izinleri elinden alınan Türk vatandaşlarının, Devlet tarafından elinden aldıktan sonra bir ay içinde Ukrayna’yı terk etmek zorundadırlar… Terk etmediği taktirde, hemen deport olurlar. Deport süresi 5 yıla kadardır.

Deport olan Türk vatandaşları akabinde bizimle temasa geçerlerse, deportu kaldırma şansları vardır.