UKRAYNA ÇALIŞMA İZNİ KİME VERİLİR

Ukrayna’da çalışma izni alma kriterinin ilk basamağı, Ukrayna’da çalışma izni hangi alanda olursa olsun, faaliyetlerde bulunan şirketlere verilmektedir. Ancak; devlet sırrı bir iş veya Ukrayna vatandaşlığı gerektiren bir iş ise, yabancıya çalışma izni verilmektedir. Ukrayna’da çalışma iznini alan her Türk vatandaşı, çalışma iznini aldığı şirketten başka hiç bir yerde çalışamaz. Başka bir şirkette çalıştığı (çalışma izni aldığı şirket dışında) tespit edilen Türk vatandaşı ”DEPORT” edilmektedir.

     Bazı Türk vatandaşları, Ukrayna’dan çalışma izni aldıktan sonra, oturum izni işini de elde etmiş olduklarını zannediyorlar!!! Bu kesinlikle doğru bir düşünce değildir!!! Kesinlikle bu şekilde olduğu zannedilmesin! Ukrayna’da Çalışma İznini alan her Türk vatandaşı Ukrayna hudutları dahilinde faaliyette bulunan her şirkette çalışılabileceğini zannetmesin, düşünmesin!!! Ukrayna’da böyle kanun veya yönetmelik yok. Yukarıda da belirttiğim gibi, Türk vatandaşları, hangi şirket vasıtasıyla çalışma izinlerini aldılarsa, o şirkette çalışacaklar. Başka şirketlerde kesinlikle çalışamazlar.

     Türk vatandaşlarına şu uyarıyı da yapmak istiyorum!! Ukrayna’ya gelmeye karar veren (iş konusu vb.) Türk vatandaşları, gerek internet ortamında gerekse Ukrayna’da bulunan eş-dost yardımıyla sorunları hakkında genel bir bilgi almaya çalıştıklarını görmekteyiz. Türk vatandaşlarına kesin uyarımdır!!! Ne İnternet sayfalarına yazılan abuk-subukyazılanlara  nazar-ı itibara alsınlar, ne de eş-dostun görüşlerine. Bu şekilde bilgi edinmeye kalkışan her Türk vatandaşının kafası allak-pullak oluyor. 

     Türk vatandaşlarının kafalarında, Ukrayna için en ufak bir şüphe kalmaması ve bilgi edinmek istiyorlarsa internet sayfamızı takip etsinler. Şirketime yazsınlar, bizlerden bilgi alsınlar.

     Türk vatandaşlarının Ukrayna’da en büyük sorunlarından bir tanesi yaptıracakları işlerin ”ucuz” olmasını istemeleri!!! (Tabi ki, bu durum her Türk vatandaşı için geçerli değil) Şirket kurulumlarında, çalışma izni alımlarında, oturum izni alımlarında yapılacak işler ”UCUZ” olacak!!! Hizmetin karşılık bedeli az olacak!!! Maalesef bazıları için işin kaliteli, sorunsuz, güvenli olması ikinci planda geliyor. Değerli Türk arkadaşlarımız; bu çok kötü bir yaklaşım. Yabancı bir ülkedesiniz? Sizin konumunuzdaki insanların başka yabancı ülkelerde yaptıkları ilk iş, iyi bir Avukatla anlaşarak işlerinin sorunsuz halledilmesidir. 

     Ukrayna’da Türkçe bilen tek Avukat benim. Bunun dışında söylenen her şey yalandır. Biz neler duyuyoruz neler??? Ukrayna’da Türk Avukatın dahi olduğu yazılıp- söyleniyor. Sakın inanmayın, gerçek dışıdır. (ileriki günlerde bu kişilerle alakalı Ukrayna Resmi Kurumlarına ve Baro nezdinde gerekli şikayetlerimi yapacağım)  

     Değerli Türk dostlarımız, Ukrayna’da yaptıracağınız işlerde 50 doları, 100 doları düşünür iseniz, Ukrayna’ya gelmenizi tavsiye etmem. Elinizde var olan parayı da düşürürsünüz!!! Yabancı bir ülkede huzurlu ve sorunsuz iş hayatınızın olmasını istiyorsanız, işine vakıf olan bir Ukraynalı Avukatla anlaşmanızı tavsiye ederim. Ukrayna’da Çalışma İzni almak ciddiyet ister.