ÇALIŞMA İZİNLERİ İPTAL SEBEPLERİ 

           İş kontratlarının ilgili makamlara verilmemesi halinde Ukrayna’da çalışma izni  iptal olur. 

            Yetkili makamlar resmi dairelerine verilen evraklarda sahtecilik tespit edildiğinde Ukrayna’da çalışma izni iptal oluyor.(Bu durumda bir çok Türk vatandaşı evraklarının sahte düzenlendiğini bilmiyor).

         Ukrayna’daki resmi makamların Türk vatandaşlarına ”deport” kararı verdi ise çalışma izinleri iptal oluyor.

             Türk vatandaşının Ukrayna’da Çalışma izni varken, ilgili makam her hangi birinin çalışma iznine son verdiyse, bu kişilerin çalışma izinleri iptal olur. 

        Ukrayna’nın her hangi bir şehrinde (Lviv, Kherson, Nikolayev, Odessa, Jitomer, Çernovtsi, Çernigov, Zaporojye, Khelnitskiy, Dnipropetrovsk, Poltova, Sumi, Rivne) işveren bir kişiye çalışma izni çıkartmışsa, mesleği dışında her hangi bir iş yaptıramaz. Başka bir iş yaptırdığı tespit edilirse çalışma izinleri derhal iptal olur. (örnek vermek gerekirse, çalışan kişi makine mühendisi ise, sadece branşı ile ilgili iş yapacak. Başka bir işte çalışmayacak).

            Ukrayna’da çalışma iznine sahip olan kişiye mülteci hakkı verilirse, çalışma izni iptal olur.

           Ukrayna’da çalışma iznine sahip olup, mülteci hakkı verilmesi için Ukrayna’da ilgili resmi kurumlara müracaat edenler, bu yerlerden ”red” cevabı aldıktan sonra itiraz etme haklarında bulunmaz iseler bu duruda da ilgili kurumca çalışma izni iptal olur.

          Ukrayna’da çalışma izni olan Türk vatandaşları ilgili kuruluşlara mülteci olma müracaatı yapıp, müracaatlarına olumlu cevap verilmediyse yine önceden var olan çalışma izinleri iptal olur. 

             Ukrayna’da Türk vatandaşlarının çalışma izinlerinin iptali halinde gerekli mercilere veya mahkemeye müracaat edip, olumlu neticeye ulaşıyoruz.

          Ukrayna’da Türk vatandaşlarının çalışma izinleri iptal olduğu zaman, çalışma izni veren ilgili kuruluş 3 (üç) iş günü içinde oturum verilen resmi kuruluşa ve tüm gümrük kapılarına çalışma izinlerinin iptal olduğuna dair bilgi vermektedir.

          Yazdığım yazılarda ve ilgili ortamlarda üzerine basa-basa belirttiğim gibi, Ukrayna’ya gelmeye karar veren Türk vatandaşı ilk önce işini bilen, güvenilir, işinde uzman, kanun ve yönetmeliklere hakim olan Ukrayna’lı bir Avukatla anlaşmaları gerektiğini söylüyorum.

           Söylüyorum çünkü; Ukrayna’da bazı Türk vatandaşlarının ne duruma düşürüldüğünü görüyorum. 3 kuruş az ödeme yapmak uğruna, çalışma izinlerinin sahte yapıldığını, oturum izinlerinin sahte yapıldığını görüyorum. Türk Vatandaşları işlerinin sahte yapıldığını anladıkları an (Ukrayna’da evrakların artık sahte olup-olmadığı anlaşılıyor) maalesef o zaman Kiev merkezli Avukatlık Ofisime gelerek, benden yardım istiyorlar. Halbuki ilk etapta bu Türk Vatandaşı arkadaşlarımız bizim şartlarımıza ”evet” deseler hiç bir sorun yaşamazlardı.

           Olay bu kadar basit olmasına rağmen, Türk Vatandaşların düşüncelerine de saygı duyuyorum.