Her hangi bir ülke tarafından, İnterpol’ün Kırmızı bülteniyle aranan ve Ukrayna’da yakalanan Türk vatandaşlarına hizmet veriyoruz. ARGUMENTUM Avukatlık şirketi aşağıdaki konularda tecrübe sahibi:

  • İnterpol ve Ukrayna kanunların avukatlık danışmanlığı,
  • Tutukluluk halinde avukatın katılması,
  • Polis karakolunda korunması,
  • Mahkeme için evrakların hazırlanması,
  • Mahkemede temsil edilmesi,
  • Temyiz dosyasının hazırlanması,
  • Temyiz mahkemesinde temsil edilmesi,
  • Yakalanan kişinin istenilen ülkeye verilmemesi için Ukrayna kanunlarına göre tüm prosedürlerin doğru şekilde uygulanılması.

Kırmızı Bültenle Aranmak  Ne Demektir:Kırmızı bülten İnterpol’ün diğer bültenlerinden farklı olarak Uluslar arası yakalama müzakeresidir… Örnek vermek gerekirse, Ukrayna’da aranan bir kişinin herhangi bir istihbarat yolu ile yurtdışında olduğu öğrenilir ise, özellikle belli bir ülkede olduğuna dair bilgi varsa, bununla ilgili Uluslar arası arama- yakalamamüzekkeresi  çıkartılır. Bunun içinde İnterpol Genel Sekreterliğinden tüm üye ülkelere bildiri yapılır.. Bu konuda da Ukrayna’da dava takibini büyük bir titizlik içerisinde yapıyoruz.  İnterpol olaylarında tecrübem hayli iyidir.

Her üye ülke diğer ülkenin Kırmızı Bültenine kendi Ulusal veri tabanına aktarmakla yükümlü değildir. Burada karışıklık ilkesi devreye girer. Bununla ilgili esas yetkili kurum Adalet Bakanlığıdır. Yurtdışında Kırmızı Bülten ile aramayı emniyet teşkilatları yapmaz, sadece ve sadece teknik hizmetleri yapar. Son kararı mahkemeler verir. Çünkü, bu bir yakalama müzekkeresidir. Yakalama kararını polis değil, mahkeme verebilir. İnterpol davalarında Ukrayna’da dava takibi çok ama çok önemlidir.

     Hangi Suçlar İnterpol’ün Görev Alanına Girer: Siyasi içerikli her türlü Uluslar arası soruşturma İnterpol’ün görev alanına girmez. Onun haricinde sınırı aşan her türlü suç İnterpol’ün görev alanına girer. Terörizm, oto kaçakçılığı, çocuk pornosu, tarihi eser kaçakçılığı, kara para aklama gibi pek çok suç İnterpol’ün görev alanına girer. Türk vatandaşlarına konu ile ilgili Ukrayna’da dava takiplerini en iyi şekilde veriyoruz.

     İNTERPOL Bir Suçluyu Yakaladığında Ne Yapar: Uluslar arası olarak aranan bir kişi Ukrayna’da yakalandı ise, öncelikle savcının bilgisi dahilinde, 24 saat gözaltında bulundurulur.. Bu 24 saat gözaltı süresi içerisinde Adalet Bakanlığından görüş alınır. Adalet  Bakanlığının görüşleri doğrultusunda işlemler başlar ve sonuca gider. Ukrayna’da yakalanan bir yabancı için her halü-karda, ilk önce gözaltı, sonra tutuklama, daha sonra ise ilgili ülkeye iade işlemi yürütülür. Ukrayna’da dava takibi esnasında Türk vatandaşlarını ülkelerine göndermeyerek, iade işlemlerini yaptırmıyoruz. Bu konuda da başarımız yüksek.

     İnterpol Suçluları Nasıl Arar: İnterpol suçluları doğrudan aramaz. Suçluları arayan Ulusal Polis Teşkilatıdır.  İnterpol üyeliği aslında bir gönüllülük esasına tabidir. İnterpol kesinlikle her ülkenin egemenliğine, dolayısıyla yasal mevzuatına saygı gösterir. Avrupa Birliği iç hukuku gibi değildir. Her ülkenin kendi ceza kanunundaki suç tanımı farklılık gösterebilir! Örneğin Türkiye’nin aradığı bir şahıs, Ukrayna’da aranacaklar listesinde olmayabilir. Bu durum Ukrayna’da dava takibini kolaylaştırabilir.

     İnterpol tarafından aranan bir suçlunun yakalanması veri tabanları vasıtasıyla gerçekleşir. Arayan kişi Ukrayna’ya göre suç işlemiş mi, bunlar tespit edilerek bakılır. Her ülkenin İnterpol üyesi, Uluslar arası GBT diyebileceğimiz, Uluslar arası genel bilgi  veri tabanını kullanır. Aranan kişiler burada listelenir. Ancak burada rastgele arama yapamazsınız.

     İnterpol’ün Uluslar arası arama-yakalama sistemine en büyük etkisi veri tabanları ve bunların 7/24 güvenli bir şekilde sorgulamaya müsait olmasını sağlayan iletişim altyapısıdır. Dolayısıyla bir operasyonel örgüt değildir. Tamamen teknik destek verir. Bir ülkenin egemenliğine saygı duyar.

     Ukrayna’da İnterpol tarafından Gümrük kapılarında yakalanan Türk vatandaşlarına Avukatlık şirketim ve ben yardımcı oluyoruz. Çoğu Türk Vatandaşlarını iade isteğini yapan ülkelere verdirtmeyerek müşteri memnuniyetini kazanmış bulunuyoruz. Yukarıda da belirttiğim gibi Ukrayna’da dava takibi ciddiyet ister.

BUNLARI BİLMENİZDE FAYDA VAR:

Ukrayna’da Türkçe bilen avukat