Ukrayna’da Şirket Sahipleri Çalışma İzni Almalıdır

Şirket sahibi Türk Vatandaşları Ukrayna’da çalışma izni almalı diyorum ve şiddetle tavsiye ediyorum… Ukrayna’da şirket müdürünün, müdürlüğünü yaptığı şirketin üstünde tam bir hakimiyeti vardır… Tüm alacak-verecek, bankalarla irtibat, nakit yönlendirme, mal alım-satım vb. konularda tek yetkili olduğu için ciddi anlamda yükümlülükleri de vardır.

     Ukrayna’da çalışma izni olan bazı müdürlerin, şirket sahiplerinin direktifleri dışına çıkarak Ukrayna’da neler yaptıklarını canlı olarak yaşıyorum. Bu konu ile ilgili Türk Vatandaşı müvekkillerimin davaları hala Ukrayna genelindeki (Lviv, Odessa, Kherson, Nikolayev, Kharkiv, Jitomir, Çernovtsi, Çernigov, Zaporojye, Khelnitskiy, Dnipropetrovsk, Poltova, Sumi,  Rivne) mahkemelerde devam etmektedir.

     Bu yüzdendir ki; Türk Vatandaşları Ukrayna’daki şirketlerinin başına çok güvenilir müdür atamaları gerekmektedir. Türk vatandaşları Ukrayna’da çalışma izni almalıdır.

     Bu aşamada şirket sahipleri Ukrayna’da kesinlikle güvenilir, işi bilen, yürürlükteki kanunları çok iyi bilen, yeterliliği olan Ukrayna’lı bir Avukatla anlaşmalarını öneriyorum. Sayın Türk dostlarımız, bu iş kesinlikle böyle olmalıdır.

     Özellikle son yıllarda, Türkiye’de yaşayıp ta, Ukrayna’da şirket sahibi olan Türk vatandaşları, Kiev Merkezli Avukatlık Ofisimle irtibata geçip, yıllık Avukatlık hizmeti aboneliği karşılığında benimle anlaşma yapmaktadırlar. Türkiye’de yaşayan iş adamları için en doğru yol bu yoldur. Bu konumdaki şirket müdürlerini, Avukatlık şirketim tamamen el altında tutarak, olası her hangi bir yanlışlık yapılmasına izin vermemektedir. Türkiye’de yaşayan iş adamlarının, buradaki şirketlerini kontrol altında tutmaları gerçekten çok zordur. Önerim, Ukrayna’da çalışma izni alıp, şirket müdürünün  kendileri olmalarıdır.

     İstanbul’lu, İzmir’li, Antep’li, Bursa’lı, Konya’lı, Kocaeli’li, Antalya’lı, Denizli’li, Hatay’lı bir çok Türk İşadamı, güvenilir olmayan şirket müdürlerini Ukrayna’daki şirketlerinin başına geçirerek, ciddi anlamda para kaybettiklerini üzülerek görmekteyim.

     Yukarıda yazdığım yazıda da belirttiğim gibi, Türkiye’de işinin başında olan Türk vatandaşı, Ukrayna’da güvenilir bir kişiyi, kendine ait olan Ukrayna’daki şirketine müdür olarak tayin etmelidir. Mümkün ise, Ukrayna’da çalışma izni alıp, müdür kendisi olmalıdır.

     Devamlı suretle Türk vatandaşları ile çalıştığım için, Türk dostlarımızda şu şekilde bir yapı ve anlayış var!!!!   İlk etapta her insana güveniyorsunuz??? İş adamları için bu son derece yanlış bir davranıştır. Bunların sonucunda ne oluyor? Tabi ki; her zaman olduğu gibi yine Türk İşadamları üzülüyor.

     Global dünyamızda artık hissiyatımızla hareket etmemeliyiz. Yapılan her işte kalite aramalıyız. Hele-hele güven duygumuzu yabancı bir ülkede zamanında ve yerinde hareket ettirmeliyiz.

     Kiev Merkezli Avukatlık Şirketim ARGUMENTUM, her ne koşulda olursa olsun, Türk vatandaşlarının hizmet alanındadır. Türk vatandaşı İşadamları Avukatlık şirketimin görüşlerini almadan Ukrayna’da bir yapılanmaya girmelerini tavsiye etmiyorum.