Ukrayna’da şirket kurmak isteyenlere muhasebe hizmetleri (2019)

Ukrayna’ya iş yapmak veya hayatını burada devam ettirme düşüncesinde olan Türk Vatandaşları, doğal olarak şirket kurulumu, çalışma izni alınması, oturma izni alınması konusunda araştırma içine girmektedirler. Burada Arzuhalcilik seviyesinde iş yapan Türkler var! Ukrayna’da bir hukuk firmasıyle anlaşıp aracılık yapan kuruluşlar var! Dolayısiyle Ukrayna kanunlarını bilmedikleri için abuk-subuk işler yapmaktadırlar. Son günlerde Türk Vatandaşlarına Ukrayna’da şirket kurduktan sonra  muhasebe hizmetleri alınmasının şart olduğunu söyleyen sahtekarlar çoğalmaya başladığını görmekteyiz. Ukrayna’da Şirket kurmak pahalı değil fakat hemen muhasebe işlemlerini takip etmek şart olduğunu ifade ediyorlar!!! Bu muhteremlerin yapmak istedikleri şey şudur!  Ukrayna’da ucuz şekilde şirket kurup, muhasebe işlemlerinden daha sonra 10 kat sizden para kazanmak istiyorlar. Burada bir soru karşımıza çıkıyor. Değerli Türk Vatandaşları Ukrayna’da kurulan bir şirket faal olarak faaliyet göstermiyorsa, neyinin muhasebe işlerinin takibi olacak? Düşünce olarak  güzel bir iş. Çünkü hiç bir şey yapmak gerekmiyor. Sadece saf ve temiz Türk müşterilerden parayı al ve cebine koy. Sizlere Şirket çalışmıyorsa, boş raporların ilgili yerlere  vermek gerektiğini söyleyebilirler. İnanmayın! Burada sizi maalesef utanmadan kandırıyorlar. Neden sizi Ukrayna’da şirket kurmak konusunda kandırmak kolay? Çünkü, siz değerli dostlarımız, Ukrayna kanunları bilemezsiniz! Böyle şeyleri Ukrayna vatandaşlarına söylesinler bakalım! Ukrayna Vergi kanunun 49. maddesine göre Vergi Ukrayna’da şirketler bu kanunun oluşturduğu her vergilendirilebilir dönem için, vergilendirme nesnelerinin olduğu veya bildirime tabi göstergelerin olması durumunda, kendisine ödenecek her vergi için vergi beyannamelerini sunmak zorundadır. Yani Ukrayna’da şirket çalışmıyor ise, bu şirketin vergilendirme işlemleri oluşmuyor ve bildirilmesi gereken vergiler oluşmuyorsa, rapor vermeye gerek yok!!! (Vergi Kanunu bu şekilde) Yani Ukrayna’da bir şirket faaliyette bulunmuyorsa  muhasebe işlemlerine ve muhasebeciye gerek yok.

  Bu konuyu sizlerle paylaşmak istememin sebebi şu; kesinlikle ileriki zamanlarda yaşanacak problemlerle karşılaşmayasanız diye.

   Farzedelim bu ne yaptığını bilmeyen arkadaşların avına takıldınız!!! ‘’Ne yapalım olan parama oldu’’ diyerek işten kurtulamıyorsunuz. Ne yaptığını bilmeyen bu arkadaşlar daha sonra Ukrayna’da şirketi bulunan Türk vatandaşlarını ateşe atıyorlar. Bu dolandırıcılar şirket adından maaş vergisi ödemiyorlar. Maaş raporları sunmuyorlar. Bu dolandırıcılar sizlere muhasebe hizmeti vermek yerine maalesef Türk Vatandaşlarını kandırıyorlar. Bu da yetmezmiş gibi Üç-Beş kuruş fazla kazanacağım diye sizleri vergi borcu bataklığına sokuyorlar. Dolayısiyle Türk Vatandaşlarına kötülük yapmış oluyorlar.

  Ukrayna’da şirket muhasebeciliği zor bir konu. Şirketin faaliyet gösteren alanlarına göre değişiyor. Benim size tavsiyem Ukrayna’da şirket faaliyete başladı ise, şirketinin faaliyetine göre usta bir muhasebeci ile çalışmaktır. Şirket inşaatta alanında faaliyet gösteriyorsa, inşaat muhasebeciliğinden anlayan birini bulmak,  restorant veya her hangi başka işi yapıyorsa doğru ve usta muhasebeci bulmak.        Avukatlık şirketim Türk Müşterilerini bu konuda en doğru şekilde yönlendirme yapıyor ve dürüst şekilde yapmaktadır. Sadece boş raporları veren kişiye muhasebeci denmez.

   Değerli arkadaşlar, Ukrayna Mahkemelerinde Muhasebe sorunları olduğu zaman duruşmalara muhasebeciler gitmiyor!!! Biz Avukatlar gidiyoruz.

    Sonradan pişman olmamak için Siz-siz olun, Ukrayna’da Şirket kurulumu, Çalışma izni alınması, Oturum izni alınması ve benzeri konularda kesinlikle ve kesinlikle Avukatlarla çalışın. 2019 MART