UKRAYNA’DA ŞİRKET KURMA PROSEDÜRÜ

Ukrayna’da şirket kurma prodesürleri, Ukrayna Parlamentosu tarafından yapılan son değişikler ile az da olsa kolaylaştırılmak istenmiştir. Ne var ki; bu iyileştirme yeterli görülmemektedir. Özellikle Ülkemde yabancı şirket kurulumları ile ilgili olarak yeni yasal düzenlemelerin yapılmasını arzu etmekteyiz.

     Ukrayna’da Türk yatırımcıların, Ukrayna’da şirket kurmak istediği şirketleri kesinlikle işinin ehli, güvenilir Avukat yardımıyla yapmalarını tavsiye ediyorum. Bu konuda Kiev’de bulunan ARGUMENTUM Avukatlık şirketim Ukrayna’da şirket kurma ve müdür bulmada Türk vatandaşlarının hizmetindedir.

     Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu bilgi sayfasında dahi, ”Ukrayna’da Şirket Kurulması” hakkında yazdıkları bilgileri teyit etmiyerek, ”Verdiğimiz bilgiler sadece genel tavsiyeler olarak yayımlanmaktadır. Kesin bilgi için UKRAYNA’DA PROFESYONEL AVUKATLIK-DANIŞMANLIK ŞİRKETLERİNE başvurulması gerekir’’ denilmektedir.

     Ukrayna’da şirket kurmaya karar veren Türk vatandaşlarının ilk önce yapacakları iş, Ukrayna vergi dairesinden, kendi adına vergi numarası almalıdır. Bundan sonraki aşamada, ilk etapta kurulacak şirket ve Ukrayna vatandaşı olan müdür tayin edilmesi gerekmektedir. (Bu Ukraynalı müdür geçici olarak atanacak ve yaklaşık 1 ay şirketin müdürü olarak görev yapacaktır.) Daha sonra şirketi kuran Türk vatandaşlarının isteği doğrultusunda tekrardan müdür ataması yapılacaktır. ARGUMENTUM Avukatlık şirketimiz, şirket kurulumu aşamasında Türk dostlarımıza güvenilir Ukraynalı müdür buluyoruz. Kendilerinin tasdik edecekleri şirket müdürü bulmada yardımcı oluyoruz.

     Yine Ukrayna’da şirket kurulumu aşamasında ”şirket adresi” belirlenmesi gerekmektedir. Türk Vatandaşlarının hala-hazırda  bir adresi yok ise, adres bulma konusunda hiç bir ücret ödemeden şirket adreslerini kendilerine sunuyoruz.

     Daha sonraki aşamada, Çalışma izni alınması gerekmektedir. Ukrayna Çalışma Bakanlığından, Türk Vatandaşlarına çalışma izni alındıktan sonra, şirketlerinin başındaki geçici Ukraynalı müdürü değiştirmeleri gerekmektedir. (ARGUMENTUM Avukatlık Şirketim müdür değiştirme aşamasında hiç bir ücret talep etmemektedir.)

     Şirketin Ukraynalı müdürü değiştirildikten sonra Türk vatandaşlarının Ukrayna’da Banka hesabı açmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

     Ukrayna’da şirket kurulum aşaması kısaca böyle gerçekleşmektedir. Ufak-tefek başka ayrıntılar olsa da, bu önem arzetmemektedir. Sözün kısası Kiev merkezinde bulunan ARGUMENTUM Avukatlık Şirketim Türk müşterilerimize ”ANAHTAR TESLİMİ” hizmet vermeye devam etmektedir.

     Her yerde söylediğim, yazdığım gibi, Ukrayna’da iş kurmak isteyen, hayatlarını burada geçirmeye karar veren Türk Vatandaşlarının ilk yapacakları iş Ukrayna’da güvenilir, tecrübeli, işinin ehli Ukraynalı bir avukatla anlaşma yapmaları olmalıdır. İnanın bu şekilde hareket ederseniz başınızın burada ağrımadığını göreceksiniz. İşlerinizin Ukrayna’da rutin bir biçimde devam ettiğini göreceksiniz.