UKRAYNA’DA EV SAHİPLERİNE OTURUM İZNİ VERİLMİYOR

     Türk vatandaşlarının şöyle kötü bir huyu var!!!

     ”Yumurta Kapıya Gelince” problemlerine çözüm yolu bulmaya çalışıyorlar! Problem ortaya çıktığında tabi ki; her zaman olduğu gibi en son benden yardımcı olmamı istiyorlar.

     Türk vatandaşlarına burada ki bazı çakallar ”Ukrayna’da ev sahibi olursanız, 1-2 ay içerisinde Ukrayna’da süresiz oturum izni alma hakkına kavuşursunuz” diye Türk vatandaşlarını yanlış yönlendirmişler. 

     Bazı Türk vatandaşları da bu çakallara inanıp Ukrayna’dan ev satın almış!!! Ev satın almış-almasına da, Ukrayna’da süresiz oturumun iznini alamamış!!!! 

     Ukrayna’da ODTÜ mezunu Avukat olduğunu iddia eden kişiler mi ararsınız?? Karabatak gibi bir anda ortaya çıkan iş bitirici olduğunu zanneden Türk vatandaşları mı ararsınız!!! Ukrayna’da her türlüsü ile karşılaşmak mümkün. Geçenler de Antakya’lı Türk vatandaşı Avukatlık ofisime geldi. Başladı anlatmaya!!! ”Avukat hanım, bana Ukrayna’dan ev aldığım takdirde 1-2 ay içinde Ukrayna’da oturum alacağımı söylediler. Bunun üzerine Ukrayna’dan ev aldım. Daha sonra bana bunu söyleyen ve işleri takip eden kişi ile irtibatımız kesildi. 3 bin dolarımı da kaptırdım. Bana yardımcı olabilir misiniz” dedi.

     Yardımcı olmam mümkün olmadı. Çünkü, Ukrayna kanunlarında böyle bir şey yok!! Ukrayna’da ev alarak yabancı vatandaşlar, Ukrayna’da oturum izni sahibi olamazlar.

     Daha sonra Türk dostumuza dedim ki; ”şimdi beni buldunuz, neden olayın ilk aşamasında benimle temasa geçmediniz!!” Bana verdiği cevap entresan, ”Sormayın, belki size ayıp olacak ama benden danışmanlık hizmet bedeli isterseniz diye çekindim”

     Danışmanlık ücreti ödemesi var diye Türk dostumuz, ne üdüğü belirsiz kişilerin sözlerine bakıp, ülkemden ev satın alabiliyor!! Daha sonra da benden yardımcı olmamı istiyor.

     Tabi ki, bu Türk arkadaşımıza maalesef yardımcı olamadım. Çünkü, güzel Ülkem Ukrayna’da  yabancıların ev alarak Ukrayna’da oturum sahibi olabilmeleri hakkında çıkış yolu yok.

     Değerli dostlar, her yerde-her ortamda söylüyorum!!! Ukrayna’ya yatırım yapmak isteyen Türk işadamlarının burada ilk yapacakları iş titiz, güvenilir ve deneyimli bir avukatla temasa geçmeleridir. Yaptığınız işin sistemi ve dişlileri dönmeye başladığı zaman, Avukat desteğinden vazgeçebilirsiniz. Ama ilk etapta, işin başlangıcında Avukat desteği almanız kaçınılmazdır. Ukrayna’da çalışma hayatınızda sorun yaşamak istemiyorsanız burada Ukrayna’lı bir Avukatla anlaşmaya varın. Ukrayna’da oturum almak ciddiyet ister.

     Ukrayna’da iş kurup, iş hayatına atılmakla işler bitmiyor. Kesin olarak yapacağınız işte alt-yapı sağlam olmak zorundadır. Alt yapısı sağlam olmayan bir çok Türk yatırımcı maalesef güzel ülkem Ukrayna’dan silinip gitmişlerdir.

     Ben her zaman söylüyorum.  En kolay para kazanma ülkelerinin başında Ukrayna gelir. Tabi ki; bu durum işlerini dürüst yapanlar için geçerli.