UKRAYNA’da Şirket Sahipleri Çalışma İzni Almalıdır


Şirket sahibi Türk Vatandaşları Ukrayna’da çalışma izni almalı diyorum ve şiddetle tavsiye ediyorum. Ukrayna’da şirket müdürünün, müdürlüğünü yaptığı şirketin üstünde tam bir hakimiyeti vardır. Tüm alacak-verecek, bankalarla irtibat, nakit yönlendirme, mal alım-satım vb. konularda tek yetkili olduğu için ciddi anlamda yükümlülüklere de sahiptir. Ukrayna’da çalışma izni olan bazı müdürlerin, şirket sahiplerinin direktifleri dışına çıkarak Ukrayna’da neler yaptıklarını bizzat tanık oluyorum. Bu konu ile ilgili Türk Vatandaşı müvekkillerimin davaları hala Ukrayna genelindeki (Lviv, Odessa, Kherson, Nikolayev, Kharkiv, Jitomir, Çernovtsi, Çernigov, Zaporojye, Khelnitskiy, Dnipropetrovsk, Poltova, Sumi, Rivne) mahkemelerde devam etmektedir.

Bu yüzdendir ki; Türk Vatandaşları Ukrayna’daki şirketlerinin başına çok güvenilir bir müdür atamaları gerekmektedir. Bu sebeple şirket sahipleri Ukrayna’da kesinlikle güvenilir, işi bilen, yürürlükteki kanunlara hakim, yeterliliği olan Ukrayna’lı bir Avukatla anlaşmalarını öneriyorum.

Özellikle son yıllarda, Türkiye’de yaşayıp ta, Ukrayna’da şirket sahibi olan Türk vatandaşları, Kiev Merkezli Avukatlık Ofisimle irtibata geçip, yıllık Avukatlık hizmeti aboneliği karşılığında benimle anlaşma yapmaktadırlar. Türkiye’de yaşayan iş adamları için en doğru yol bu yoldur. Bu konumdaki şirket müdürlerini, Avukatlık şirketim tamamen el altında tutarak, olası her hangi bir yanlışlık yapılmasına izin vermemektedir. Türkiye’de yaşayan iş adamlarının, buradaki şirketlerini kontrol altında tutmaları gerçekten çok zordur. Önerim, Ukrayna’da çalışma izni alıp, şirket müdürü olarak kendilerinin görünmesidir.

İstanbul’lu, İzmir’li, Antep’li, Bursa’lı, Konya’lı, Kocaeli’li, Antalya’lı, Denizli’li, Hatay’lı bir çok Türk İşadamı, güvenilir olmayan şirket müdürlerini Ukrayna’daki şirketlerinin başına geçirerek, ciddi anlamda para kaybettiklerini üzülerek görmekteyim. Yukarıda yazdığım yazıda da belirttiğim gibi, Türkiye’de işinin başında olan Türk vatandaşı, Ukrayna’da güvenilir bir kişiyi, kendine ait olan Ukrayna’daki şirketine müdür olarak tayin etmelidir. Mümkün ise, Ukrayna’da çalışma izni alıp, müdür kendisi olmalıdır.

Devamlı suretle Türk vatandaşları ile çalıştığım için, Türk dostlarımızda şu şekilde bir yapı ve anlayış var!!!! İlk etapta her insana güveniyorsunuz??? İş adamları için bu son derece yanlış bir davranıştır. Bunların sonucunda ne oluyor? Tabi ki; her zaman olduğu gibi yine Türk İşadamları üzülüyor. Global dünyamızda artık hissiyatımızla hareket etmemeliyiz. Yapılan her işte kalite aramalıyız, Kiev Merkezli Avukatlık Şirketim ARGUMENTUM, her ne koşulda olursa olsun, Türk vatandaşlarının 7/24 hizmet sunmaktadır. Türk vatandaşı İşadamları Avukatlık şirketimin görüşlerini almadan Ukrayna’da bir yapılanmaya girmelerini tavsiye etmiyorum.