Ukrayna’da 2019 yılında şirket kurmak mı avantajlı, yoksa şube açmak mı?


 

     Ukrayna da faaliyet gösteren Ukrayna’lı  iş sahipleri Türkiye’den veya başka ülkelerden gelen malları artık gümrük işlemleri yapıldıktan sonra almayı tercih etmektedirler. Bunun sebebi de hiç kuşkusuz, Gümrük ve diğer teferruatlarla uğraşmak istemediklerinden kaynaklanmaktadır.
     Ukrayna’da, Türkiye’de faaliyette bulunan bir firmanın  Şubesi açılmak istendiğinde sadece ilgili bakanlığa ödenecek harç ücreti 2 bin 500 USD Dolarıdır. Ayrıca 60 iş günü içinde tamamlanmaktadır. Bu süre hem Türk vatandaşları ve hem de Ukrayna’lılar için uzun bir süredir.  Ukrayna’da Şube açmanın vergi ve diğer konularda hiç bir avantajının olmadığını söylemek mümkündür.
     Türkiye’den gelen firma Ukrayna’da Devlet İhalelerine girecek ise ve çok sayıda yabancı personel çalıştıracaksa Ukrayna’da Şube açmasını öneririz.
     Ukrayna da Şirket Kurmak (Limited) en kolay ve avantajlı olanıdır. 2 gün içinde Ukrayna da şirket kurmak mümkündür. Vergi avantajları, diğer başka avantajları da vardır.
      Ayrıca Ukrayna’da Şirket şubesinde yabancı personel çalıştırmak için Çalışma İzni almaya gerek yoktur. Yabancı Şirketin şubesinde yabancı personel Ukrayna da geçerli olan asgari ücretle dahi çalıştırma imkanı sağlanmaktadır.
     Ukrayna’da Limited Şirket kurulduğunda ise her yabancı işci veya personel için Çalışma iznini almak zorundadır. Yabancı vatandaşların Asgari maaşı Ukraynalı vatandaşların asgari ücretinden 10 kat daha fazladır. Dolayısiyle bu durum şirketlere ek maliyet getirmektedir. Bizim size tavsiyemiz şirket kurmadan önce profesyonel kişilerden hukuk desteği almanızdır.