Ukrayna’da Sahte Oturum İzni Dolandırıcılığı


Gelişen teknoloji ile birlikte bir çok kötü niyetli insanda vatandaşları dolandırmak için birbirinden farklı sahtekarlık metotları geliştiriyor. Özellikle Ukrayna’da en sık rastlanan belge sahtecilikleri bilgisayar programları yardımıyla hazırlanan sahte oturum ve çalışma izinleri.

Öncelikler sizlere hukukçuların yasal hiç bir sorumlukları olmadığını hatırlatmak isterim. Sahte oturum ile yakalandığınız da belgelerde sizin hariç hiç kimsenin imzası bulunmadığı için sizi bu durumlara düşen insanları suçlayacak en ufak bir delile sahip değilsinizdir. Ayrıca bu insanların hiç bir kariyer sıkıntısı bulunmadığından isimlerinin bu tarz olayla anılması kendilerini etkilemez bu sebeple bir iki suçlamaya maruz kalsalar da bir sıkıntı yaşamadan dolandırıcılıklarına devam ediyorlar.

Uygulanan Dolandırıcılık Yöntemleri :

  1. Serial Numaraları ve Uyuşmayan İsimler : Kiev’de ki avukatlık büromuza sorun yaşayarak başvuran bir çok mağdur bu grupta yer alır. Her oturma izni üzerinde ona ait olan bir seri numarası mevcuttur, bunu kişiye özel T.C kimlik numarası olarak düşünebilirsiniz. Bu numara oturma izninizi devlet dairesinde tanınır ve sorgulanır yapar. Özellikle oturma izni belgeleri çok sıradan ve elektronik destek olmadan hazırlanan kimliklerdir. Dolandırıcılar gerçekte var olan bir oturma izni numarasını sizin isminize düzenlerler. Bu sebeple gerçek bir oturma iznine sahipmişsiniz gibi hayatınıza devam edebilirsiniz çünkü numaralar gerçekten bir oturum iznine aittir fakat gereken belgeler devlet dairelerinde toplanıp arşivlediğinde numaraya kayıtlı olan iki farklı kişi görünecektir. Bu durumda gerçek numaraya kayıtlı olan kişi tespit edilecek ve sizin hakkınızda belgede sahtecilikten dava açılacaktır. Ardından uzun ve meşakkatli bir süreç sizi bekliyor olacak.
  2. Sahte Belgelendirme : Oturum izinleri oldukça sıradan belgelerdir çünkü işlem numaraları elektronik sistemde kesin olarak kayıtlıdır. Bir sorgulamada bulunmayan seri numaraları üzerinde belgelendirme tespit edilecektir. Çok başvurulan bir yöntem olmasa da genelde sabit bir yeri bulunmayan ve seri yer değiştiren firmalar tarafından kullanılan bir dolandırıcılık yöntemidir.

Ukrayna’da oturum izni almak ve bu tarz dolandırıcılık yöntemlerinden korunmak için hiç bir yasal ve imza yetkisi bulunmayan hukukçular ile çalışmayın.