Ukrayna’da REGİSTRATSİYA (REGİSTRATİON) Dolandırıcılığı


Ukrayna‘da en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi REGİSTRATSİYA(REGİSTRATİON) işlemlerinde yaşanan belgede sahtecilik ve dolaylı dolandırılıcaklardır. Bir çok Türkiye Vatandaşı bu konuda sıkıntı yaşamaktadır. Özellikle Türkiye’de kullanılmayan bir hukuk işlemi olduğu için bilinmeyen bu konu müvekillerimiz için can sıkıcı bir sürece dönüşebiliyor.

REGİSTRATSİYA(REGİSTRATİON) tam olarak ikametgah olarak tanımlanabilir fakat kullanımı T.C Kimlik Numarası gibidir. Rusya Federesyonu döneminden beri işleyen bu süreçte kişiler kayıtlı oldukları ev adresi ile tanımlanır. Siz çoğu zaman Ukrayna‘da AAA sokağında BBB Numaralı binada CCC dairesinde oturan kişisinizdir. Vatandaşı yada ülkede yaşayan farklı ülke vatandaşlarını tanımlamak için kullanılan bir yöntemdir. Ukrayna’da oturum izni almak istediğinizde bu terim ile tanışacaksınız.

Şuan ki yasal mevzuatta ev kiraldaığınızda ev sahibi size REGİSTRATSİYA(REGİSTRATİON) belgesi sağlayabilecek imkana sahiptir fakat eski mevzuata göre bir kişi REGİSTRATSİYA(REGİSTRATİON) sahip olduğu evde hak sahibidir ( Eve Ortaktır ) bu yasa değişmiş olsa bile halkın korkuları devam etmektedir ayrıca işlemlerden kaçınan ev sahipleri bu sürece pek sıcak bakmayabilir. Bu sebeple ev sahibi ile REGİSTRATSİYA(REGİSTRATİON) işleminde sorun yaşayan çoğu Türk Vatandaşı farklı yollardan bu belgeleri temin etmeye çalışmakatır. Ukrayna‘da kendini avukat olarak tanımlayan fakat aslında diploması bulunmayan ve yasal mevzuat işleyişini öğrenip kendini avukatmış gibi tanıtan danışmanlık şirketleri ile REGİSTRATSİYA(REGİSTRATİON) sorununu çözmek için iletişime geçen Türk Vatandaşları ciddi problemler ile yüzyüze gelebilir.

Sahte belgeler ile olmayan bir adres üzerine kayıt ediliyor olabilirsiniz yada dolandırıcılar bazen yüzlerce insanı 80 metrekarelik bir evde yaşıyor olarak gösterebilir. Fakat bu devlet tarafından hemen fark edilmez, siz tüm işlemleri halletmenin rahatlı ile hayatınıza devam ederken birden kendinizi belgede sahtecilikten yargılanırken bulabilirsiniz. Bu konuda oldukça dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Ukrayna‘da oturum izni almak ve diğer işlemler için sadece avukatlar ile iletişime geçin ve sürecin her aşamasını kontrol edin.