UKRAYNA’da Mülk Edinerek Süresiz Oturum Alma Hakkı


Türk Vatandaşlarının UKRAYNA’da sık sık düştükleri hata yumurta kapıya dayanıncaya kadar problemin çözümü için emek vermemek. Tabi ki son seçenek olarak UKRAYNA’da Türkçe bilen tek avukat olan bendeniz ile iletişime geçiyorlar fakat iş işten geçmiş oluyor.

Bir takım kötü niyetli insanlar Türk Vatandaşları kandırmak maksadı ile ” Ukrayna’da ev sahibi olursanız, 1-2 ay içerisinde Ukrayna’da süresiz oturma izni alma hakkına kavuşursunuz” gibi bir yalanı kendilerine kalkan ederek, insanları yanlış yönlendiriyorlar. Maalesef bazı Türk Vatandaşları’da bu yalana inanarak mülk edinmiş fakat Ukrayna’da süresiz oturma izni hakkına sahip olamamışlar.Ukrayna’da ODTÜ mezunu avukat olduğunu iddia eden kişiler mi, karabatak gibi bir anda ortaya çıkan, iş bitirici olduğunu zanneden Türk vatandaşları mı ararsınız? her türlüsü ile karşılaşmak mümkün.

Müvekkilimden aldığım özel izinle daha fazla Türk Vatandaşı dolandırılmasın diye Antakya’dan gelen bir arkadaşın başından geçenleri anlatmak istiyorum. Kendisinin ifadesini bire bir aktarıyorum ”Avukat hanım, bana Ukrayna’dan ev aldığım takdirde 1-2 ay içinde Ukrayna’da oturma izni alacağımı söylediler. Bunun üzerine Ukrayna’dan ev aldım. Daha sonra bana bunu söyleyen ve işleri takip eden kişi ile irtibatımız kesildi. 3 bin dolarımı da kaptırdım. Bana yardımcı olabilir misiniz

Yardımcı olmam mümkün olmadı. Çünkü, Ukrayna kanunlarında böyle bir şey yok! Üstüne basarak belirtiyorum. Ukrayna’da mülk edinmeniz size süresiz oturma izni alma hakkı sağlamaz.

Bende ister istemez Türk dostumuza sordum. Neden olayın başlangıcında bizim ile iletişime geçmediniz? Bana verdiği cevap enteresan oldu, ”Sormayın, belki size ayıp olacak ama benden danışmanlık hizmet bedeli isterseniz diye çekindim”.

Danışmanlık ücreti ödemesi var diye Türk dostumuz, ne idüğü belirsiz kişilerin sözlerine bakıp, ülkemden ev satın alıp dolandırılıyor, daha sonra da benden yardımcı olmamı istiyor,maalesef yardımcı olamadım.Değerli dostlar, her yerde-her ortamda söylüyorum Ukrayna’ya yatırım yapmak isteyen Türk iş adamlarının burada ilk yapacakları iş titiz, güvenilir ve deneyimli bir avukatla temasa geçmektir. Yaptığınız işin sistemi oturduğunda avukat desteğinden vazgeçebilirsiniz. Ama ilk etapta, avukat desteği almanız kaçınılmazdır. Ukrayna’da çalışma hayatınızda sorun yaşamak istemiyorsanız, burada Ukraynalı bir Avukatla anlaşmaya varın. Ukrayna’da oturma izni almak ciddiyet gerektiren yasal bir süreçtir.

Ukrayna’da iş kurup, iş hayatına atılmakla işler bitmiyor. Yapacağınız yatırımda alt-yapı sağlam olmak zorundadır. Alt yapısı sağlam olmayan bir çok Türk yatırımcı maalesef güzel ülkem Ukrayna’dan silinip gitmişlerdir. Ben her zaman söylüyorum, en kolay şekilde para kazanabileceğiniz ülkelerin başında Ukrayna gelir. Tabi ki; bu durum işlerini dürüst yapanlar için geçerli.