Mükemmel Avukat Nasıl Olunur ?


Ukrayna’da Avukat mesleğini icra ederken ”mükemmel avukat” nasıl olunur şeklindeki düşüncelerimi sizlerle ve meslektaşlarımla paylaşmak istiyorum.

  1. ÖZEL DÜŞÜNCELER: Meslek gereği sürekli olarak yaşanılan problemlerin çözüme kavuşturulmasında baş rol oynayan Avukatlar için özel düşünme yeteneği mükemmel Avukatın olmazsa-olmaz özelliklerinden bir tanesidir.
  2.  YARATICILIK: Adınızdan çok daha fazla söz ettirmek ve Avukatlık camiasında tanınır bir avukat olmak istiyorsanız, farklı bakış açıları üretmelisiniz. Yenilikçi olmanız gerekir. Yapacağınız işte standartların dışına çıkabilecek bir bakış açısına sahip olmak size her zaman artılar kazandırır.
  3. ARAŞTIRMA: Ukrayna’da Avukat dosyalar üzerinden detaylı inceleme yapmak, saatlerce daha önceki kararları, içtihat ve mevzuatları araştırmak avukatların her daim yapmış oldukları işler arasındadır. Bu yüzden araştırma ve inceleme yapmak konusunda usta olmanız gerekir. Başarılı veri analizlerine uygun ve çarpıcı yorumlarınızı katarak her zaman bir adım önde olmayı hedefleyin.
  4. İLETİŞİM: 21. nci yüzyıl insanı olup, iletişim konusunda geri kalmış bir insan görmeniz çok zor. Her an her yerde bir iletişim aracı ile dilediğiniz kişiye ulaşabilir, dolayısıyla dilediğiniz işlemi yapabilirsiniz. İletişim yetenekleriniz ile en aktif şekilde sonuç alabilirsiniz.
  5. HIRS VE AZİM: Ukrayna’da Avukat mesleğinde hizmet veren her kişinin, sadece mükemmel olmak isteyenler değil, tüm avukatlar azimli, sabırlı ve hırslı olmalıdırlar. İyi bir avukat işlerini zamanında bitirebilmek için sıkılmadan, yorulmadan, azimle işine sarılmalıdır.
  6.  ETKİLİ KONUŞMA: Ukrayna’da Avukat mesleği hitap ve konuşma şekli her meslekte olduğu gibi avukatlık içinde çok önem arz eden bir konudur. Hatta bir çok mesleğe göre etkili konuşma yapmak, avukatlık mesleğinde daha büyük önem taşır.
  7. DEVAMLI EĞİTİM: Eğer mükemmel avukat olmak gibi bir düşünceniz var ise, kendinizi mütemadiyen geliştirmelisiniz. Eğitiminizin sürekliliğini sağlamak size her konuda katkı sağlayacaktır.
  8. OKUDUĞUNU ANLAMA: Ukrayna’da Avukat mesleği denildiğinde, ilk akla gelen muhtemelen kalın kitaptır. Ciltlerce olan hukuk kitapları ile meslek hayatına başlayan avukatlar ve hizmet sürelerince de aynen ilk yıllarda olduğu gibi devam ederler. Avukatların yorumlama yetenekleri en üst seviyede olmalıdır.
  9. YAZMA BECERİLERİ: Sözcükler, konuşan ve yazan insan için en önemli araçtır. Birçok avukatın sunmuş olduğu mükemmel başvurular (dilekçe) sonrasında davaların kazanıldığını görmekteyim.
  10. MÜTEVAZİLİK: Avukatlar mütevazi olmalıdır. Kendini sürekli geliştiren Ukrayna’da Avukat icracıları, ister-istemez yerinde sayanları geçecektir.